Vláda ČR v roce 2020 kvůli epidemii koronaviru, která zasáhla svět, zavřela některé živnosti a provozy a tím stovkám tisíc lidí znemožnila pracovat. Reakcí na tuto újmu byla částečná finanční podpora některých zaměstnavatelů a živnostníků a také plošné splátkové moratorium od dubna do října 2020. Odkladu splátek využilo asi 15 % klientů bank, kteří mají nějaké bankovní půjčky nebo nebankovní půjčky, podle údajů portálu Lundea. Celkově se jednalo o cca 360 tisíc žádostí v celkové výši 445 000 000 000 korun. V 66 % situací se odklad splátek týkal spotřebních úvěrů, 25 % pak byly hypotéky a pouhých 5 % činily podnikatelské úvěry.
(Ne)zopakování vladní podpory
Vláda tuto možnost odkladu splátek pro postižené klienty navzdory pokračujícím restriktivním opatřením kvůli apelu ze strany bank nezopakovala ani neprodloužila. Některé banky ale tuto možnost odkladu splátek půjček, leasingů nebo hypoték na základě doporučení ministryně financí ještě individuálně nabízejí.
Nárok na ně již nemá každý. Bankovní domy se ale zavázaly, že odklad splátek ještě umožní lidem, kteří mají stále finanční problémy ne svou vinou, ale kvůli restrikcím ze strany státu. Posuzují žádosti individuálně s variantou odkladu o 3 až 6 měsíců.
Za půlroční odklad garantovaný vládou se tyto údaje nezapisovaly do registrů, ale aktuálně se už změny se splácením do úvěrového registru zapisovat budou. Což může mít vliv na další žádosti o úvěr.
Zbožné přání ministryně financí
Podle serveru Novinky.cz si ministryně financí přála, aby nadále tito lidé nebyli vedeni v negativních registrech dlužníků. Realita je ale jiná a banky při žádosti o další odklad splátek upozorňují, že dlužníka – opozdilce do negativních záznamů v registrech dlužníků zapíšou.
Takovým klientům se zhorší možnost žádat o jiné půjčky, spotřebitelské nebo jiné úvěry v budoucnosti. Banky se hájí tím, že tyto informace ze zákona v úvěrovém registru musí.
Dobrá zpráva pro dlužníky tedy je, že některé banky dále umožňují svým klientům odložit splátky až na 3 měsíce, u firem je pak možnost čtvrt nebo půl roku. Jinou variantou je snížení měsíčních splátek v řádu desítek procent až na 6 měsíců.
Banky nebudou vyžadovat, aby jim klienti dokládali nepříznivou finanční situaci způsobenou vládními opatřeními a uzavíráním firem a živností. Stačí, když klienti v čestném prohlášení podepíšou, že se do problémů se splácením dostali z tohoto důvodu. Během odkladu splátek si pak banky vyhrazují právo kdykoli vyžádat výpis z účtu a jiné dokumenty, které prokážou pokles příjmů.
Podle odhadů bank bude mít problém s obnovením splácení půjček až 20 % dlužníků, což jsou v České republice desítky tisíc lidí.
Jednání s bankami pokračují
Ministerstvo financí ČR dále jedná s bankami i nebankovními poskytovateli úvěrů o vstřícném a ideálně i jednotném postupu vůči dlužníkům postiženým druhou vlnou pandemie.
Tyto možnosti odkladu splátek platily pro hypotéky nebo spotřebitelské úvěry, leasingy, hypotéky ale i půjčky bez registru, nebo půjčky pro živnostníky. Ovšem ne každá banka tuto možnost nabízí znovu.
Kvůli vládním opatřením, ne tedy vlastní vinou, se tak řada lidí nespravedlivě ocitá v dluzích, které nedokážou splácet, protože jim je stále zakázáno podnikat v určitých oborech (cestovní kanceláře, letecký ruch, služby jako sauny, fittness, wellness, kultura, bazény, gastronomie nebo hotelnictví).
To v důsledku vede při nesplácení k exekucím, které se mohou dotknout nejen zastavením účtu, ale i nemovitosti, pokud je částky vysoká. Pak hrozí, že lidé o svůj dům přijdou.
Zpětný odkup jako poslední naděje?
Pro tyto případy existuje varianta, která není moc známá, a to je zpětný odkup nemovitosti. Firma od vás koupí nemovitost, vy jej převedete a uzavřete smlouvu, kde se zaváže vás v domě bydlet a dá vám čas na to vyplatit svůj dům zpět. Je však třeba vyjednat dostatek času a let na splacení, abyste o svůj dům nebo byt nakonec stejně nepřišli.